Bu yazımızda merak ettiğiniz soruların cevapları ile karşılaşacak ve merakınızı geçireceksiniz. İnsanların birbiri ile iletişim kurmak için kullandığı Whatsapp, görsel içerikler paylaşılan Instagram ve Facebook Türkiye saati ile 18:44’ dan beri erişim hatası yaşıyor. Dünya üzerinde 3 milyardan fazla insanın kullandığı bu uygulamaların çökmesi insanları epey şaşırttı ve bu konular ile alakalı aramalar yapmaya başladılar. Google da en çok aratılan ve merak konusu olan soru başlıklarından biri ise WhatsApp Instagram ve Facebook Neden Çöktü sorusu oldu. Yazımızın devamında bu sorunun cevabını bulacaksınız.

Whatsapp Neden Açılmıyor?

Whatsapp’ın da dahil olduğu 3 sosyal medya platformunu da çatısında barındıran Facebook’un İletişim Direktörü Andy Stone, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Uygulamalarımız ve ürünlerimize erişimde bir sorun olduğunun farkındayız. Mümkün olan en kısa sürede her şeyin normale dönmesi için çalışıyoruz, verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.” ifadelerini kullandı.

Whatsapp’ ın açılmamasının nedeninin erişim sorunu olduğu biliniyor. Stone aynı zamanda da hangi ülkelerin erişim sorunu ile karşılaştığı bilgisinin detaylarını paylaşmadı.

Whatsapp Mesajları Neden Gitmiyor?

Sorunun nedeni erişim hatası olarak görülse de hâlâ tam olarak netlik kazanmadı. Mesajların ne zaman gitmeye başlayacağı da hala bilinmemektedir. Bu sorunları çözmek için çalışmaların devam ettiğini söylemek mümkündür.

Facebook Ne Zaman Açılacak?

Facebook’un ne zaman açılacağı merak konusu olmaya devam ediyor. Bu kez, kesintinin nedeni belirsizliğini koruyor. Olaydan birkaç saat sonra, Facebook’un güvenlik uzmanları, dahili bir nota ve konuyla ilgili bilgilendirilen çalışanlara göre hala temel sorunu belirlemeye çalışıyorlar. Topluluk önünde konuşma yetkileri olmadığı için anonimlik koşuluyla konuşan güvenlik ekibinin iki üyesi, bir saldırının aynı anda bu kadar çok uygulamayı etkilemesinin olası olmadığı için bir siber saldırının gerçekleşmesinin olası olmadığını söyledi.
Güvenlik uzmanları, sorunun büyük olasılıkla insanların Instagram ve WhatsApp gibi sitelerine bağlanmasına izin vermeyen Facebook sunucu bilgisayarlarının yanlış yapılandırılmasından kaynaklandığını söyledi. Bu tür hatalar meydana geldiğinde, şirketler sıklıkla önceki yapılandırmalarına geri dönerler, ancak Facebook’un sorunlarının daha karmaşık ve bazı manuel güncellemeler gerektirdiği düşünülüyor.
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Facebook sözcüsü Andy Stone, Twitter’da “Bazı kişilerin uygulamalarımıza ve ürünlerimize erişmekte sorun yaşadığının farkındayız. İşleri olabildiğince çabuk normale döndürmek için çalışıyoruz ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.” İfadelerini kullandı.
Sosyal medya platformlarında oluşan bu kesinti, küçük işletmelere ve sosyal yardım ve reklamcılık yapmak için platforma güvenen diğerlerine ve dünyanın dört bir yanındaki arkadaşları ve aileleriyle iletişim kurmak için Facebook ve uygulamalarını kullanan milyonlarca kişiye bir darbe oldu. Facebook’un küresel güvenlik operasyonları merkezi, kesintinin “İnsanlar için yüksek bir risk, Varlıklar için orta bir risk ve Facebook’un İtibarı için yüksek bir risk” olduğunu belirledi. Aynı zamanda bir dahili nota göre, şirketin sunucularının “manuel olarak sıfırlanmasını” denemek için kısa bir süre sonra Facebook’un Santa Clara, Kaliforniya veri merkezine küçük bir çalışan ekibi gönderildi.
Şimdilik verilen bilgilerle derlemiş olduğumuz metinin sonuna geldik. Umarız merak ettiğiniz soruların cevaplarını alabilmişsinizdir.

Güncel Bilgileri

Kaçırma !

Thank you for your message. It has been sent.
There was an error trying to send your message. Please try again later.

Teklif Alın

Hemen 0549 517 05 49 arayın

Teklif Al